RACE RESULTS

The Rockin Brews Marathon is professionally timed by It's Race Time, Inc. Your race bib will have a disposable timing strip on the back. You should wear your bib on the front of your shirt or shorts. Do not bend your bib. You can click the Race Results button above for live timing results. Timing results will automatically be sent to the Boston Marathon if you are trying to qualify.

2018 RACE WINNERS

FULL MARATHON

TOP 10 MALE FINISHERS

1st   Shawn Ferguson            Rockford, IL              1st overall
2:35:31.9 CR 5:56 min/m     

2nd  Martin Erl                       Wauwatosa, WI         2nd overall
2:41:33.7        6:09 min/m     

3rd   Jacob Young                  Eden Prairie, MN      3rd overall
2:50:54.2       6:31 min/m

4th   Dirk Marple                    Chicago, IL
2:51:40.5       6:33 min/m     

5th   Ean Caskey                    Lisbon, IA
2:55:37.2       6:542 min/m 

6th   Josh Shapiro                  Oregon, WI
2:58.26.4       6:48 min/m     

7th   Nathan Kleinhans           Greendale, WI
3:08:35.1       7:11 min/m 

8th   John Ejnik                       Whitewater, WI
3:08:41.0       7:12 min/m     

9th   Matt Wubben                   Fort Collins, CO
3:11:42.5       7:19 min/m 

10th Brian Durbin                    Racine, WI
3:13:55.3       7:24 min/m 
    

FULL MARATHON

TOP 10 FEMALE FINISHERS

1st   Lori Jo Thomas             Lake Villa, IL
3:23:56.4     7:47 min/m   

2nd  Elizabeth Wellborn       Dallas, TX
3:26:55.1     7:53 min/m          

3rd   Laura Eaton                 Hartland, WI
3:29:03.1     7:58 min/m  

4th   Chelsey Grassfield      Chicago,IL
3:30:20.7     8:01 min/m     

5th   Mary Styzek                 Chicago, IL
3:41:16.6     8:26 min/m 

6th   Jamie Fensterl             Highland Heights, OH
3:41:25.8    8:27 min/m     

7th   Anna Rentz                  Lansing, MI
3:42:16.2     8:29 min/m 

8th   Jackie Mittnacht           Marshall, WI
3:43:45.2     8:32 min/m     

9th   Kate Collins                  Madison, WI
3:44:41.5     8:34 min/m 

10th Katie Lange                  Janesville, WI
3:53:09.5     8:53 min/m 
  
  

HALF MARATHON

TOP 10 MALE FINISHERS

1st   Gabe Stanek               Madison,WI           2nd overall
1:27:54.1     6:42 min/m        

2nd  William Dixon              Amherst, MA         3rd overall
1:28:15.5     6:44 min/m       

3rd   Jean-Luc Thiffeault     Madison, WI
1:30:24.6     6:54 min/m       

4th   Timothy Cohen           Chicago, IL
1:30:32.9     6:54 min/m     

5th   Jack Hillinger              Chicago, IL
1:30:53.0     6:56 min/m 

6th   Omar Venzor               Dallas, TX
1:31:09.8     6:57 min/m     

7th   Michael Boyle             Johnston, IA
1:33:28.8     7:08 min/m 

8th   Christophe Cadiou      Marietta, GA
1:33:50.5     7:09 min/m     

9th   Kristofer Frederick       Madison, WI
1:34:12.5     7:11 min/m
10th Matthew Harer            Waunakee, WI
1:35:55.4     7:19 min/m 
   
 

HALF MARATHON

TOP 10 FEMALE FINISHERS

1st   Lindsey Stanek               Madison, WI        1st overall 
1:27:53.9     6:42 min/m  CR

2nd  Hannah Erl                     Wauwatosa, WI
1:31:47.6     7:00 min/m          

3rd   Rachel Groman              Monona, WI
1:33:54.1     7:10 min/m  

4th   Ruthanna Seidel             Madison, WI
1:40:05.7     7:38 min/m     

5th   Becky Vander Heiden     Monona, WI
1:40:45.8     7:41 min/m 

6th   Amanda Barciszewski     Cary, IL
1:41:05.0     7:42 min/m     

7th   Bobbi Balogh                   Madison, WI
1:41:39.7     7:45 min/m 

8th   Kristen Weckerly              Verona, WI
1:41:41.6     7:45 min/m     

9th   Sierra Eggers                   Mineral Point, WI
1:42:13.2     7:48 min/m 

10th Alison Rexroat                 Bloomington, IL
1:42:50.9     7:51 min/m 
  
  

FULL MARATHON RELAY

FIRST PLACE DIVISION WINNERS

1st Place Coed            Team Tylerkalmuck
3:39:51.9     8:23 min/m

1st Place Male             Team Adamjerzak
3:40:55.8     8:25 min/m

1st Place Female        Team Half Dozen Mom-Aniacs Mrtt Janesville
3:43:05.1    8:30 min/m

    

HALF MARATHON RELAY

FIRST PLACE DIVISION WINNERS

1st Place Male              Team Hackel
1:41:23.0     7:44 min/m

1st Place Coed             Team Under Trained And Over Confident
1:53:05.5     8:37 min/m

1st Place Female         Team Better At Runnin Up A Tab
2:08:32.7    9:48 min/m

 

HALF MARATHON WALK

TOP 3 FINISHERS

1st   Ann Hall                          McFarland, WI
2:57:56.7     13:35 min/m 

2nd  Ginger Emel                   Madison, WI
3:02:08.5     13:54 min/m          

3rd   Cathy Seiert                   Wild Rose, WI
3:02:58.2     13:58 min/m  

2017 RACE WINNERS

FULL MARATHON

TOP 10 MALE FINISHERS

1st   James Weissensel    2:43:42.9     6:14 min/m     1st overall    
2nd  Chris Jones              2:49:48.7     6:28 min/m      2nd overall    
3rd   Jon Fitch                  2:50:59.2     6:31 min/m      3rd overall   
4th   Mark Sharafinski Jr  2:58:02.6     6:47 min/m     
5th   Ralph Grunewald     3:00:34.7     6:53 min/m 
6th   Joe Russo                3:05.59.7     7:05 min/m     
7th   Justin Carrington      3:07:15.8     7:08 min/m 
8th   Jason Richmond      3:08:16.6     7:11 min/m     
9th   Dan Sievert              3:08:34.0     7:11 min/m 
10th Jean-Luc Thiffeault  3:10:48.9     7:16 min/m     

TOP 10 FEMALE FINISHERS

1st   Jennifer Johnson            3:18:12.1     7:33 min/m     CR
2nd  Monica Paine                 3:21:51.8     7:42 min/m          
3rd   Dene Schiefer                3:24:09.9     7:47 min/m  
4th   Stacey Gusman             3:26:04.6     7:51 min/m     
5th   Katherin Scharenbroch  3:27:39.4     7:55 min/m 
6th   Malvina Krol                   3:29:15.3     7:59 min/m     
7th   Anna Gasperetti             3:39:54.3     8:23 min/m 
8th   Mary Heller                     3:44:21.5     8:33 min/m     
9th   Georgia Izard                 3:45:21.1     8:36 min/m 
10th Janel Welker                  3:46:32.3     8:38 min/m     

HALF MARATHON

TOP 10 MALE FINISHERS

1st   Matt Barrett              1:06:48.5     5:05 min/m     1st overall     CR
2nd  Andres Paz              1:17:20.0     5:54 min/m     2nd overall    
3rd   Zach Cater-Cyker    1:19:50.4     6:05 min/m     3rd overall   
4th   Tim Briles                 1:20:07.1     6:06 min/m     
5th   Bernard Xie              1:24:35.2     6:27 min/m 
6th   Mike Hruska             1:27:40.5     6:41 min/m     
7th   Joshua Rogen          1:31:00.9     6:56 min/m 
8th   James Ewing            1:31:20.8     6:58 min/m     
9th   Eric Kacker               1:34:13.7     6:59 min/m
10th Jairaj Ranchod         1:34:28.5     7:11 min/m     

TOP 10 FEMALE FINISHERS

1st   Melissa Trumm      1:30:35.1     6:54 min/m  
2nd  Gwen Schad          1:31:10.8     6:57 min/m          
3rd   Nicole Bathe          1:32:04.6     7:01 min/m  
4th   Chase Kinney        1:35:19.7     7:16 min/m     
5th   Ruthie Sloan          1:38:35.7     7:31 min/m 
6th   Jillian Slaight          1:38:44.0     7:32 min/m     
7th   Sara Lazenby         1:39:07.5     7:34 min/m 
8th   Angie Markowsky   1:40:39.1     7:41 min/m     
9th   Lauren Maddente   1:43:42.9     7:55 min/m 
10th Maddy Garceau      1:43:46.6     7:55 min/m     

FULL MARATHON RELAY

1ST PLACE IN EACH DIVISION

Team Waite                          Mixed      3:22:23.2     8:06 min/m     1st overall     CR
Team Half Dozen Maniacs   Female   3:39:26.4     8:22 min/m     3rd overall    
    

HALF MARATHON RELAY

1ST PLACE IN EACH DIVISION

Team Tramps Like Us    Mixed      1:36:46.7     7:23 min/m     1st overall     CR
Team Zucrew                 Male        1:53:39.5     8:40 min/m     2nd overall    
  
Team Her Suppz            Female    1:54:36.7     8:44 min/m     3rd overall     

HALF MARATHON WALK

TOP 3 FINISHERS

1st   Mike Soyring              2:25:43.8     11:07 min/m     1st overall     CR
2nd  Tracy Soyring             2:39:42.0     12:11 min/m     2nd overall    
3rd   Bob Flynn                  2:50:33.1     13:01 min/m    3rd overall